Barva :
Jak čistit nábytek z textilu?
Váš látkový nábytek je bezpochyby nejpoužívanějším nábytkem ve vašem obývacím pokoji. Ať už čtete knihu, bavíte lidi nebo sledujete televizi, vaše pohovky, křesla nebo dokonce pufy jsou velmi žádané. Proto je nezbytné se o něj pravidelně starat, aby si co nejdéle udržel svůj lesk. Jak tedy udržujete svůj látkový nábytek a jak z něj čistit skvrny? Zde je našich pár tipů.
Jak úspěšně vyčistit látkový nábytek?
Pro péči o váš nábytek existuje několik metod čištění: chemické čištění a mokré čištění. Nejprve si udělejte čas na přečtení návodu k vašemu produktu, abyste se nevystavili riziku: ve skutečnosti některé materiály vlhkost tolerují, zatímco jiné ne.
Jak se trvale zbavit skvrn na vašem látkovém nábytku?
Pravidelně udržujete svůj látkový nábytek a navzdory všemu se objevují skvrny? Někdy je to nevyhnutelné, ale ne nenapravitelné: nejdůležitější je jednat rychle a efektivně. Pokud je skvrna stále čerstvá, vezměte absorpční roztok, jako je jedlá soda nebo Sommières earth, a naneste na skvrnu velké množství. Nechte působit alespoň hodinu, poté před vysáváním jemně rozetřete. Pokud je skvrna starší a dobře pokrytá, můžete se rozhodnout pro odstraňovač skvrn na tkanině, který lze snadno najít v supermarketech. Jinak si vyrobte vlastní domácí odstraňovač skvrn smícháním bílého octa, prostředku na mytí nádobí a čisté vody. Směs nastříkejte pomocí spreje nebo naneste namočenou houbičkou. Poté roztok odstraňte vlhkým hadříkem a nechte vyčištěné místo oschnout.
Každodenní údržba látkového nábytku
Jednou nebo dvakrát ročně se doporučuje hloubkové čištění vaší látkové pohovky, křesla nebo otomanu. Mezitím je vhodné ji pravidelně udržovat, aby se zabránilo hromadění nečistot. Pokud má váš výrobek snímatelný potah, údržba je jednoduchá: podívejte se na štítek a vložte jej do pračky. Poté nechte uschnout na vzduchu. Pokud však váš produkt není vyjímatelný, bude to vyžadovat trochu více úsilí.
V první řadě se ujistěte, že jej pravidelně oprašujete, abyste jej ochránili před roztoči, prachem a dokonce i nepříjemnými pachy. Zvažte tedy jednou až dvakrát měsíčně vysátí (špičkou štětce), abyste odstranili prach, který je často pouhým okem neviditelný.
Pak neváhejte použít voděodolnou látku, která ochrání vaši látkovou pohovku nebo křeslo před případnými skvrnami. Nastříkejte na celý produkt a před dalším použitím počkejte celý den, aby měl produkt dostatek času zaschnout.
Bílý ocet
Přírodní čisticí roztok, bílý ocet, je vaším nejlepším spojencem pro hloubkové čištění vašeho textilního produktu. Chcete-li to provést, začněte přípravou směsi stejných dílů bílého octa a vody. Namočte houbu do tohoto roztoku a poté pohovku jemně vydrhněte. Opláchněte vlhkým hadříkem a poté osušte suchým hadříkem. Před dalším použitím počkejte několik hodin, než bude nábytek zcela suchý.
Jedlá soda
Pokud je váš látkový nábytek trochu křehčí, dejte přednost chemickému čištění jedlou sodou. Tato metoda má dvě výhody: navrací látce lesk a deodorizuje ji. Posypte gauč jedlou sodou a poté jemně vydrhněte kartáčem nebo hadříkem. Nechte jej několik hodin odležet a poté nábytek vysajte.
Parní čištění
Nejprve se přesvědčte, že vaše pohovka, křeslo nebo třeba otoman odolá horku a páře tím, že zařízení otestujete na nenápadném místě. Pokud se během tohoto testu nevytvoří žádné halo a barva se nezměnila, můžete použít parní čistič k hloubkovému vyčištění produktu. Dezinfikuje látku a odstraní nečistoty. Pokud váš nábytek tuto metodu nepodporuje, připravte si směs čisté vody a marseillského mýdla a poté ji pomocí hadříku naneste na pohovku.
Krystaly sody
Zřeďte šálek krystalů sody ve velké nádobě naplněné vodou. Poté otřete povrch vašeho nábytku houbou namočenou v této směsi. Pozor však, pokud je vaše pohovka barevná, tuto techniku nedoporučujeme. Ve skutečnosti představuje riziko změny barvy. Používejte pouze pro nábytek ve světlém odstínu.